Bilgi

Blog Image

a seviye ehliyet

a seviye ehliyet
A sınıfı ehliyet motosiklet kullanmak isteyen sürücülerin sahip olması gereken belge olarak biliniyor. 1 Ocak 2016'dan önce A1 ve A2 olmak üzere iki sınıfa sahip olan bu ehliyet grubu, yeni düzenlemeyle birlikte A, A1 ve A2 ve M olarak dört tipten oluşuyor.

A Sınıfı Ehliyet Nedir?

A sınıfı ehliyet motosiklet kullanmak isteyen sürücülerin sahip olması gereken belge olarak biliniyor. 1 Ocak 2016’dan önce A1 ve A2 olmak üzere iki sınıfa sahip olan bu ehliyet grubu, yeni düzenlemeyle birlikte A, A1 ve A2 ve M olarak dört tipten oluşuyor. Motosiklet ehliyetinin geçerlilik süresi 10 yıl olduğundan kullanım zamanı dolunca yenilenmeleri gerekiyor.

a seviye ehliyet

 

A Sınıfı Ehliyet Kaç CC Motosiklet Kullanabilir?

Motosikletler genel itibariyle iki tekerli taşıtlar olarak bilinse de farklı güç ve özelliklere sahip çeşitli modellerden oluşuyor.  A grubuna ait ehliyetlerin her biri motor hacmi ve beygir gücü bakımından farklı özellikteki motosikletleri kullanabiliyor. Buna göre A1 ehliyet maksimum 125 cc motor hacmi ve 14 beygir gücüne sahip motosikletleri kapsıyor.

 

A2 ehliyet kaç cc motosiklet kullanabilir diye merak ediyorsanız, A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motorsikletleri kullanacaklara verilir. Motosikletlerde en yüksek ehliyet derecesini ise A sınıfı sürücü belgesi temsil ediyor.

 

A Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

A grubu sürücü belgelerinin her biri için farklı yaş şartlaaranıyor. A1 ehliyeti için 16, A2 ehliyeti için 18 ve A ehliyeti içinse 20 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Buna ek olarak A ehliyeti almak isteyen adaylar 24 yaşın altındaysa en az 2 yıllık A2 deneyim şartını yerine getirmeleri bekleniyor.

 

A sınıfı Ehliyet Çeşitleri

İki ve üç tekerlekli motorlu taşıtları kullanmak isteyen sürücüler motosiklet çeşidi, motor gücü ve motor hacmine göre değişen A ehliyet çeşitlerinden birine sahip olması gerekiyor. Motosiklet ehliyeti A, A1, A2 ve M olmak üzere dört farklı kategoriden oluşuyor.

 

A Ehliyet

A1, A2 ve M sınıflarını kapsayan A ehliyetle motor hacim kapasitesi 600 CC üzerindeki yüksek performanslı motosikletleri kullanmak mümkün. Aynı gruptaki diğer sürücü belgelerine kıyasla yaş ve deneyim şartı bakımından daha yüksek yeterlilik gerektiriyor.

 

A1 Ehliyet

A grubu ehliyetler arasında en düşük yaş şartı A1 ehliyette bulunuyor. 16 yaşını dolduran sürücüler bu ehliyete sahip olarak motor hacmi maksimum 125 CC olan tüm motosikletleri kullanabiliyor. A1 ehliyet M sınıfı sürücü belgesinin kullandığı taşıtları da kapsıyor.

 

A2 Ehliyet

Motor hacmi kapasitesi olarak diğer iki sınıfın arasında bulunan A2 ehliyet için hiçbir deneyim şartı aranmıyor. Motor gücü 35 KW’a kadar olan motosikletler için alınan bu sürücü belgesi A1 ve M sınıflarını kapsıyor.

a seviye ehliyet

 

M Sınıfı Ehliyet

Karayollarında küçük tip motosiklet kullanmak isteyenlerin A sınıfı motor ehliyeti yerine M sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları yeterli kabul ediliyor. MOPED olarak da bilinen motorlu bisikletler maksimum hızı saatte 45 km’yi geçmeyen taşıtları kapsıyor. M sınıfı ehliyet almak için de 16 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

 

A Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

A motor ehliyeti almak isteyen adaylar sürücü kursunda teorik ve pratik eğitimleri tamamladıktan sonra ehliyet sınavına giriyor. Sınavda 50 sorudan 35’ini doğru cevaplayıp başarılı olanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Sürüş becerilerinin test edildiği direksiyon parkuru ise yaklaşık 30 dakika sürüyor.

 

Motosiklet ehliyeti almak için gereken belgeler ise şu şekilde:

 

Kimlik kartı fotokopisi,

4 adet biyometrik fotoğraf,

Sağlık raporu,

Adli sicil kaydı,

En az ilkokul eğitim seviyesi diploması.

 

Motosiklet Ehliyeti

Motosiklet ehliyeti almak için önce hangi ehliyet türünü alacağınızı seçmeniz gerekli. Eski ehliyet sisteminde motosiklet için 2 çeşit ehliyet varken şu anda 4 adet ehliyet türü vardır ve her biri aşama aşama verilmektedir. Her alacağınız ehliyet sınıfına göre yerine gelmesi gereken şartlar vardır.

 

 

A1 Ehliyeti (bilgi için tıklayın)

 

 125 cc-11kw/14 hp

16 yaş

Otomatik vites seçeneği

A1 Motosiklet ehliyeti alma süreci

 

 

 

 

A2 Ehliyeti (bilgi için tıklayın)

 

600 cc ye kadar (12 kw/16hp ve 35 kw/47 hp)

18 yaş

Otomatik vites seçeneği

A2 Motosiklet ehliyeti alma süreci

 

 

 

A Ehliyeti (bilgi için tıklayın)

 

Tüm motosikletler (36 kw/48 hp ve üzeri)

20-24 yaş

A Motosiklet ehliyeti alma süreci

 

 

 

Kw =Kilowatt Hp = beygir

Motosiklet ehliyetleri 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle 3 sınıfa ayrılmıştır.

 

A1 motosiklet ehliyeti alma yaşı 16 ve 125cc-11 kw/14 hp geçmeyen motosiklet kullanabilir.A1 motosiklet ehliyeti M motorlu bisiklet(Moped)ehliyetini kapsamaktadır.Mayıs 2008 doğumlu olanlar 2024 yılı Mayıs ayı itibariyla A1 motosiklet ehliyeti alabilir.

 

A2 motosiklet ehliyeti alma yaşı 18 ve motor gücü 12 kw/16hp ve 35 kw/47 hp arası olan tüm motosikletleri kullanabilir.A2 motosiklet ehliyeti , M motorlu bisiklet(Moped)ehliyetini ve A1 sınıfı motosiklet ehliyetini kapsamaktadır.Mayıs 2006 doğumlu olanlar 2024 yılı Mayıs ayı itibariyla A2 motosiklet ehliyeti alabilir.

A motosiklet ehliyeti alma yaşı 20 ve bu yaşta A sınıfı ehliyet alabilmek için en az 2 yıllık A2 ehliyet istenmektedir.Motor gücü 36 kw/48 hp üzeri tüm motosikletleri kullanabilir.24 yaş üstü direk A motosiklet ehliyeti alabilir.A2 ehliyet şartı aranmaz.A motosiklet ehliyet

WhatsApp
+905412033113
Instagram
facebook
Konum
Youtube
Tiktok