Bilgi

Blog Image

araba ehliyeti

araba ehliyeti

Ehliyet sınıfları, türleri ve yaş sınırları nelerdir? A, B, C, D, E sınıf ehliyet sınıfları hangi araçları kullanabilir?

Ehliyet belgesi olmadan araç kullanmak yasal değildir. Ehliyet belgesi ihtiyaca ve kullanılan araca göre bölümlere ayrılır. Sınıflara ayrılan ehliyet birçok faktöre göre değişiklik gösteriyor. İşte Ehliyet sınıfları nelerdir? A, B, C, D, E sınıfı ehliyet nedir? Hakkında merak edilenler haberimizin detayında sizlerle…

Ehliyet sınıfları, türleri ve yaş sınırları nelerdir? A, B, C, D, E sınıf ehliyet sınıfları hangi araçları kullanabilir?

araba ehliyeti

Kullanılan araca göre değişen ehliyet sınıfları aynı zamanda belli bir yaş sınırına uymadan alınmıyor. Ehliyet alabilmek için genel olarak yaş sınırı 16 belirlenmiş olup bu yaş sınırı alınacak ehliyetin sınıfa göre değişiklik göstermektedir. Ehliyetsiz araç kullanmak yasaktır ve sahip olunan ehliyet sınıfına uygun olmayan bir araç kullanmak yasal değildir. İşte Ehliyet sınıfları nelerdir? A, B, C, D, E sınıfı ehliyet nedir? Sorularının cevabı ve daha fazlası haberimizin detayında sizlerle…

araba ehliyeti

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 sınıfı ehliyeti motosiklet grubu ehliyetindedir. A1 sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için en az 16 yaş sınırı bulunmaktadır. A1 sınıfı ehliyetiyle birlikte M sınıfı ehliyete uygun araçlar kullanılabilmektedir. Güç sınırı 2 tekerlek için 11kv ve 3 tekerlekli için 15kv olarak belirlenen A1 sınıfı ehliyetine 16 yaşındaysanız başvuru yapabilirsiniz.

araba ehliyeti

A2 Sınıfı Ehliyet

A2 sınıfı ehliyeti motosiklet grubu ehliyetine dahildir. A2 sınıfı sürücü belgesi yaş şartı sınırı 18'dir. 18 yaş ve üstündeyseniz a2 sınıfı ehliyete başvurabilirsiniz. A2 sınıfı ehliyeti alacak kişiler, A1 ve M sınıfı ehliyetlerine uygun araçları kullanma yetkisine sahiptir. Güç sınırı 2 tekerlekli motosikletlerde 35kv ve 3 tekerlekli motosikletlerde ise 15kv olarak belirlenen A2 sınıfı ehliyeti şartları sağladığınız takdirde alabilirsiniz.

 

B Sınıfı Ehliyet

B sınıfı ehliyeti otomobil ve kamyonet kullanımını sağlayan ehliyet sınıfıdır. Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücü adayları B sınıfı ehliyete başvurmalıdır. B sınıf ehliyete sahip olanlar aynı zamanda M, B1 ve F sınıfındaki tüm araçları kullanma yetkisine sahiptir. B sınıfı ehliyet alabilmek için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Otomatik vitesli B sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları, manuel olarak araç kullanamazlar. Bu nedenle alınmak istenilen vites türüne göre B sınıfı ehliyetine başvurulması gerekmektedir.

 

 

 

D Sınıfı Ehliyet

D sınıfı ehliyetine sahip olmak isteyenlerin ilk kuralı B sınıfı ehliyete sahip olmalarıdır. B sınıfı ehliyeti olmadan D sınıfı ehliyete başvuru kabul edilememektedir. D sınıfı ehliyet için yaş sınırı 24 olmakla birlikte otobüs kullanmak için alınan bir ehliyet sınıfıdır. D sınıfı ehliyeti olan araç sürücüleri, M, B, B1, D1 ve F sınıfına uygun olan tüm araçları kullanma yetkisine sahiptir.

ESENYURT SÜRÜCÜ KURSU


Akçaburgaz
Ehliyet

Akevler Ehliyet

Akşemseddin Ehliyet

Ardıçlı Ehliyet

Aşık Veysel Ehliyet

Atatürk Ehliyet

Bağlarçeşme Ehliyet

Balıkyolu Ehliyet

Barbaros Hayrettin Ehliyet

Battalgazi Ehliyet

Cumhuriyet Ehliyet

Çınar Ehliyet

Esenkent Ehliyet

Fatih Ehliyet

Gökevler Ehliyet

Güzelyurt Ehliyet

Hürriyet Ehliyet

İncirtepe Ehliyet

İnönü Ehliyet

İstiklal Ehliyet

Koza Ehliyet

Mehmet Akif Ersoy Ehliyet

Mehterçeşme Ehliyet

Mevlana Ehliyet

Namık Kemal Ehliyet

Necip Fazıl Kısakürek Ehliyet

Orhan Gazi Ehliyet

Osmangazi Ehliyet

Örnek Ehliyet

Pınar Ehliyet

Piri Reis Ehliyet

Saadetdere Ehliyet

Selahaddin Eyyubi Ehliyet

Sultaniye Ehliyet

Süleymaniye Ehliyet

Şehitler Ehliyet

Talatpaşa Ehliyet

Turgut Özal Ehliyet

Üçevler Ehliyet

Yenikent Ehliyet

Yeşilkent Ehliyet

Yunus Emre Ehliyet

Zafer Ehliyet
ÇATALCA SÜRÜCÜ KURSU

Akalan
Ehliyet

Atatürk Ehliyet

Aydınlar Ehliyet

Bahşayiş Ehliyet

Başak Ehliyet

Belgrat Ehliyet

Celepköy Ehliyet

Çakıl Ehliyet

Çanakça Ehliyet

Çiftikköy Ehliyet

Dağyenice Ehliyet

Elbasan Ehliyet

Fatih Ehliyet

Ferhatpaşa Ehliyet

Gökçeali Ehliyet

Gümüşpınar Ehliyet

Hallaçlı Ehliyet

Hisarbeyli Ehliyet

İhsaniye Ehliyet

İnceğiz Ehliyet

İzzettin Ehliyet

Kabakça Ehliyet

Kaleiçi Ehliyet

Kalfa Ehliyet

Karacaköy Ehliyet

Karamandere Ehliyet

Kestanelik Ehliyet

Kızılcaali Ehliyet

Muratbey Ehliyet

Nakkaş Ehliyet

Oklalı Ehliyet

Ormanlı Ehliyet

Ovayenice Ehliyet

Örcünlü Ehliyet

Örencik Ehliyet

Subaşı Ehliyet

Yalıköy Ehliyet

Yaylacık Ehliyet

Yazlık Ehliyet


BÜYÜKÇEKMECE  

Batıköy
Ehliyet

Beykent Ehliyet

19 Mayıs Ehliyet

Ahmediye Ehliyet

Alkent 2000 Ehliyet

Atatürk Ehliyet

Bahçelievler Ehliyet

Celaliye Ehliyet

Cumhuriyet Ehliyet

Çakmaklı Ehliyet

Dizdariye Ehliyet

Ekinoba Ehliyet

Fatih Ehliyet

Güzelce Ehliyet

Hürriyet Ehliyet

Kamiloba Ehliyet

Karaağaç Ehliyet

Kumburgaz Ehliyet

Mimaroba Ehliyet

Mimarsinan Ehliyet

Murat Çeşme Ehliyet

Pınartepe Ehliyet

Sinanoba Ehliyet

Türkoba Ehliyet

Ulus Ehliyet

Yenimahalle Ehliyet

BEYLİKDÜZÜ S
Adnan Kahveci
Ehliyet

Barış Ehliyet

Büyükşehir Ehliyet

Cumhuriyet Ehliyet

Dereağzı Ehliyet

Gürpınar Ehliyet

Kavaklı Ehliyet

Marmara Ehliyet

Sahil Ehliyet

Yakuplu Ehliyet
 

 

E Sınıfı Ehliyet

E sınıfı ehliyetine sahip olmak isteyen sürücü adaylarının öncelikle C ve D sınıfı ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Bu iki sınıf ehliyetine sahip olmayan adaylar E sınıfı sürücü belgesine başvuramazlar. E sınıfı için yaş şartı kullanılmak istenen araca göre değişmektedir. Otobüs kullanmak isteyen sürücü adayları için 24 yaşını doldurmak ve kamyon kullanmak isteyen sürücü adayları için 22 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. E sınıfı ehliyetine sahip olan sürücüler aynı zamanda M, B, B1, D1 ve F sınıfı araçları sürme yetkisine sahiptir. E sınıfı sürücü ehliyetine sahip olan adaylar, otobüs, kamyon, kamyonet ve otomobil kullanma hakkına sahiptirler.

 

araba ehliyeti

 

G Sınıfı Ehliyet

G sınıfı ehliyetine sahip olmak isteyen sürücü adayları en az 18 yaşında olmak zorundadır. G sınıfı ehliyete sahip olanlar iş makinesi ve M sınıfı motor bisikletleri kullanabilme yetkisine sahiptir. İş makinesi kullanabilmek için gereken bir ehliyet sınıfı olan G sınıfı ehliyeti aynı zamanda iş alanı için gereklidir.

 

H Sınıfı Ehliyet

H sınıfı ehliyeti, engelli sürücü adaylarının başvurduğu ehliyet grubu olarak sınıflandırılmaktadır. Fakat 2016 yılındaki düzenlemelere göre H sınıfı ehliyeti kalkmıştır. H sınıfı ehliyeti yerine A ya da B sınıfı ehliyetine başvurabilen engelli sürücü adayları sağlık raporu neticesinde uygun bulunan ehliyet grubuna dahil olabileceklerdir. Sağlık raporu sonucunda engel durumuna göre kullanması gereken özel gereksinimlerde dahil olmak üzere ehliyete işlenecektir. H sınıfı ehliyeti almak isteyen sürücü adayları için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.

 

Motor Ehliyeti

Motor ehliyeti alabilmek için en düşük yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. Motor ehliyeti almak isteyen sürücü adayları kullanacakları motorun gücüne göre motor ehliyeti sınıfına uygun ehliyete başvurmak zorundadır. Motosiklet ehliyet sınıfları 5 gruba ayrılmaktadır. M, A1, A2, A, B1 sınıfı ehliyetleri kullanılacak motorun hacmine göre değişmektedir.

 

 

 

M sınıfı ehliyeti almak isteyen sürücü adaylarının 16 yaşında olması yeterlidir. Geçerlilik süresi 10 sene olan M sınıfı ehliyet için saatte 45 km üstüne çıkılamamaktır. 2, 3 veya 4 tekerlekli mopedler için kullanılabilen M sınıfı ehliyeti elektrik motorluyken azami güç çıkışı 4kv geçemez.

 

A sınıfı ehliyetine başvuran sürücü adayları aynı zamanda A1 ve A2 sınıflarını da kullanma yetkisine sahiptir. 20 yaş şartı ve 2 sene deneyim süresi bulunmaktadır. 24 yaş üzerinde olan sürücü adayları için deneyim şartı bulunmamaktadır. 10 sene geçerlilik süresi bulunmaktadır.

 

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları Nelerdir?

25.09.2023 Pazartesi yayınlandı

Home

Blog

Sürücü Rehberi

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları Nelerdir?

Eskiden ehliyet alma yaşını tutturan herkes ehliyet sahibi olabiliyordu. Ancak, 1 Ocak 2016 yılında yapılan düzenleme sonrasında ehliyet sınıfları ve kapsamlarında değişikliğe gidildi. Bu düzenleme sonrasında “Ehliyet sınıfları nelerdir?”, “Hangi ehliyetle hangi araç kullanılabilir?” gibi sorular da arttı; çünkü artık ehliyet alırken yalnızca yaş değil, deneyim şartı da getirildi ve ehliyet alma süreci biraz daha karmaşık hale geldi. Ancak endileşenmeyin; araba.com olarak hangi sınıf ehliyetle hangi araçları kullanabileceğinizi ve ehliyet türleri için aranan deneyim kriterlerini sizler için tek tek açıkladık. Hazırsanız başlayalım!

 

Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

M sınıfı

A sınıfı

B sınıfı

C sınıfı

D sınıfı

F sınıfı

G sınıfı

ehliyet türleri

Ehliyet türleri bu 7 genel sınıf altında toplanıyor; ancak kullanılacak olan aracın teknik özelliklerine göre bu sınıfların alt sınıfları da var ve farklı araçlar için farklı alt sınıflarda ehliyetlere ihtiyacımız var. O halde, her bir sınıfı ve alt sınıflarının kapsamlarını detaylıca inceleyelim.

 

Motosiklet Ehliyetleri Neler?

Motosiklet kullanmak için M ve A sınıfı (A1, A2 ,A) ehliyetler gerekiyor. Bu 4 ehliyet tipinin de geçerli olduğu araç sınıfları ve yaş kriterleri ise birbirinden farklı.

 

M Sınıfı Ehliyet

M sınıfı ehliyet motorlu bisiklet kapsamına giren 2, 3 ya da 4 tekerlekli araçların, yani mopedlerin kullanımı için veriliyor. (Normal motosikletlerin değil!) 16 yaşından büyük herkes 10 yıl geçerli olan M sınıfı ehliyet için başvurabiliyor; ancak, M sınıfı ehliyetle kullanılabilecek mopedlerde bazı kriterler mevcut:

 

Azami hızı 45 km/h olmalı.

Silindir hacmi 50 cc’yi geçmemeli.

Elektrikli ise 4 kW’ı geçmemeli.

4 tekerli ise ağırlığı 350 kiloyu geçmemeli.

moped ehliyeti

Bu kriterler hariç M sınıfı ehliyet için herhangi bir deneyim vb. beklentisi ise yok. Hatta eğer halihazırda ehliyet sahibiyseniz, M sınıfı ehliyet almadan da kendi ehliyetinizle bu araçları kullanabilirsiniz. Moped kapsamında olmayan normal motosikletler için ise A sınıfı ehliyet şart!

araba ehliyeti

A Sınıfı Ehliyetler Neler?

A1

A2

A

A sınıfı ehliyetler 3 ayrılıyor ve hepsinin gereksinimleri farklı. Bu nedenle, gelin önce şartlarına sonra da ayrıntılarına bakalım.

 

Ehliyet sınıfı     Kapsam Yaş         Tecrübe               Geçerlilik süresi

A1          M           16           x             10 yıl

A2          M ve A1               18           x             10 yıl

A             M. A1 ve A2        20           2 yıllık A2 ehliyet ya da 24 yaş  10 yıl

A sınıfı ehliyet şartları

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 sınıfı ehliyet, silindir hacmi 125 cc’yi geçmeyen motosikletler için verilen ehliyeti ifade ediyor ve 16 yaşından büyük herkes tarafından alınabiliyor. A1 sınıfı ehliyetle kullanılabilecek motosikletlerin uyması gereken kriterler ise:

 

Silindir hacmi 125 cc’yi geçmemeli.

2 tekerli ise gücünün ağırlığına oranı 0,1’in üzerinde olmamalı.

2 tekerlekli ise gücü 11 kW’ı geçmemeli.

3 tekerlekli ise gücü 15 kW’ı geçmemeli.

16 yaş motosiklet ehliyeti

A2 Sınıfı Ehliyet

Daha güçlü bir motosiklet kullanabilmek için almanız gereken ehliyet A2. Motosiklet ehliyeti için yaş sınırı 16 olarak bilinse de bu kural yalnızca M ve A1 sınıfı ehliyetler için geçerli; A2 için 18 yaşını doldurmuş olmak şart. Ancak, herhangi bir deneyim beklentisi bu ehliyet sınıfında da yok. Kullanılacak motosikletin uyması gereken kriterler ise:

 

2 tekerli ise gücünün ağırlığına oranı 0,2’nin üzerinde olmamalı.

2 tekerli ise gücü 35 kW’ı geçmemeli.

3 tekerli ise gücü 15 kW’ı geçmemeli.

A Sınıfı Ehliyet

WhatsApp
+905412033113
Instagram
facebook
Konum
Youtube
Tiktok