Bilgi

Blog Image

driving school

driving school  


Driving school sınıfları, türleri ve yaş sınırları nelerdir? A, B, C, D, E sınıf driving school sınıfları hangi araçları kullanabilir?

Driving school belgesi olmadan araç kullanmak yasal değildir. Driving school belgesi ihtiyaca ve kullanılan araca göre bölümlere ayrılır. Sınıflara ayrılan driving school birçok faktöre göre değişiklik gösteriyor. İşte Driving school sınıfları nelerdir? A, B, C, D, E sınıfı driving school nedir? Hakkında merak edilenler haberimizin detayında sizlerle…

Driving school sınıfları, türleri ve yaş sınırları nelerdir? A, B, C, D, E sınıf driving school sınıfları hangi araçları kullanabilir?

  driving schooli

Kullanılan araca göre değişen driving school sınıfları aynı zamanda belli bir yaş sınırına uymadan alınmıyor. Driving school alabilmek için genel olarak yaş sınırı 16 belirlenmiş olup bu yaş sınırı alınacak driving schoolin sınıfa göre değişiklik göstermektedir. Driving schoolsiz araç kullanmak yasaktır ve sahip olunan driving school sınıfına uygun olmayan bir araç kullanmak yasal değildir. İşte Driving school sınıfları nelerdir? A, B, C, D, E sınıfı driving school nedir? Sorularının cevabı ve daha fazlası haberimizin detayında sizlerle…

  driving schooli

A1 Sınıfı Driving school

A1 sınıfı driving schooli motosiklet grubu driving schoolindedir. A1 sınıfı driving school sahibi olabilmek için en az 16 yaş sınırı bulunmaktadır. A1 sınıfı driving schooliyle birlikte M sınıfı driving schoole uygun araçlar kullanılabilmektedir. Güç sınırı 2 tekerlek için 11kv ve 3 tekerlekli için 15kv olarak belirlenen A1 sınıfı driving schooline 16 yaşındaysanız başvuru yapabilirsiniz.

  driving schooli

A2 Sınıfı Driving school

A2 sınıfı driving schooli motosiklet grubu driving schooline dahildir. A2 sınıfı sürücü belgesi yaş şartı sınırı 18'dir. 18 yaş ve üstündeyseniz a2 sınıfı driving schoole başvurabilirsiniz. A2 sınıfı driving schooli alacak kişiler, A1 ve M sınıfı driving schoollerine uygun araçları kullanma yetkisine sahiptir. Güç sınırı 2 tekerlekli motosikletlerde 35kv ve 3 tekerlekli motosikletlerde ise 15kv olarak belirlenen A2 sınıfı driving schooli şartları sağladığınız takdirde alabilirsiniz.

 

B Sınıfı Driving school

B sınıfı driving schooli otomobil ve kamyonet kullanımını sağlayan driving school sınıfıdır. Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücü adayları B sınıfı driving schoole başvurmalıdır. B sınıf driving schoole sahip olanlar aynı zamanda M, B1 ve F sınıfındaki tüm araçları kullanma yetkisine sahiptir. B sınıfı driving school alabilmek için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Otomatik vitesli B sınıfı driving school almak isteyen sürücü adayları, manuel olarak araç kullanamazlar. Bu nedenle alınmak istenilen vites türüne göre B sınıfı driving schooline başvurulması gerekmektedir.

 

 

 

D Sınıfı Driving school

D sınıfı driving schooline sahip olmak isteyenlerin ilk kuralı B sınıfı driving schoole sahip olmalarıdır. B sınıfı driving schooli olmadan D sınıfı driving schoole başvuru kabul edilememektedir. D sınıfı driving school için yaş sınırı 24 olmakla birlikte otobüs kullanmak için alınan bir driving school sınıfıdır. D sınıfı driving schooli olan araç sürücüleri, M, B, B1, D1 ve F sınıfına uygun olan tüm araçları kullanma yetkisine sahiptir.

ESENYURT SÜRÜCÜ KURSU


Akçaburgaz
Driving school

Akevler Driving school

Akşemseddin Driving school

Ardıçlı Driving school

Aşık Veysel Driving school

Atatürk Driving school

Bağlarçeşme Driving school

Balıkyolu Driving school

Barbaros Hayrettin Driving school

Battalgazi Driving school

Cumhuriyet Driving school

Çınar Driving school

Esenkent Driving school

Fatih Driving school

Gökevler Driving school

Güzelyurt Driving school

Hürriyet Driving school

İncirtepe Driving school

İnönü Driving school

İstiklal Driving school

Koza Driving school

Mehmet Akif Ersoy Driving school

Mehterçeşme Driving school

Mevlana Driving school

Namık Kemal Driving school

Necip Fazıl Kısakürek Driving school

Orhan Gazi Driving school

Osmangazi Driving school

Örnek Driving school

Pınar Driving school

Piri Reis Driving school

Saadetdere Driving school

Selahaddin Eyyubi Driving school

Sultaniye Driving school

Süleymaniye Driving school

Şehitler Driving school

Talatpaşa Driving school

Turgut Özal Driving school

Üçevler Driving school

Yenikent Driving school

Yeşilkent Driving school

Yunus Emre Driving school

Zafer Driving school
ÇATALCA SÜRÜCÜ KURSU

Akalan
Driving school

Atatürk Driving school

Aydınlar Driving school

Bahşayiş Driving school

Başak Driving school

Belgrat Driving school

Celepköy Driving school

Çakıl Driving school

Çanakça Driving school

Çiftikköy Driving school

Dağyenice Driving school

Elbasan Driving school

Fatih Driving school

Ferhatpaşa Driving school

Gökçeali Driving school

Gümüşpınar Driving school

Hallaçlı Driving school

Hisarbeyli Driving school

İhsaniye Driving school

İnceğiz Driving school

İzzettin Driving school

Kabakça Driving school

Kaleiçi Driving school

Kalfa Driving school

Karacaköy Driving school

Karamandere Driving school

Kestanelik Driving school

Kızılcaali Driving school

Muratbey Driving school

Nakkaş Driving school

Oklalı Driving school

Ormanlı Driving school

Ovayenice Driving school

Örcünlü Driving school

Örencik Driving school

Subaşı Driving school

Yalıköy Driving school

Yaylacık Driving school

Yazlık Driving school


BÜYÜKÇEKMECE  

Batıköy
Driving school

Beykent Driving school

19 Mayıs Driving school

Ahmediye Driving school

Alkent 2000 Driving school

Atatürk Driving school

Bahçelievler Driving school

Celaliye Driving school

Cumhuriyet Driving school

Çakmaklı Driving school

Dizdariye Driving school

Ekinoba Driving school

Fatih Driving school

Güzelce Driving school

Hürriyet Driving school

Kamiloba Driving school

Karaağaç Driving school

Kumburgaz Driving school

Mimaroba Driving school

Mimarsinan Driving school

Murat Çeşme Driving school

Pınartepe Driving school

Sinanoba Driving school

Türkoba Driving school

Ulus Driving school

Yenimahalle Driving school

BEYLİKDÜZÜ S
Adnan Kahveci
Driving school

Barış Driving school

Büyükşehir Driving school

Cumhuriyet Driving school

Dereağzı Driving school

Gürpınar Driving school

Kavaklı Driving school

Marmara Driving school

Sahil Driving school

Yakuplu Driving school
 

 

E Sınıfı Driving school

E sınıfı driving schooline sahip olmak isteyen sürücü adaylarının öncelikle C ve D sınıfı driving schooline sahip olmaları gerekmektedir. Bu iki sınıf driving schooline sahip olmayan adaylar E sınıfı sürücü belgesine başvuramazlar. E sınıfı için yaş şartı kullanılmak istenen araca göre değişmektedir. Otobüs kullanmak isteyen sürücü adayları için 24 yaşını doldurmak ve kamyon kullanmak isteyen sürücü adayları için 22 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. E sınıfı driving schooline sahip olan sürücüler aynı zamanda M, B, B1, D1 ve F sınıfı araçları sürme yetkisine sahiptir. E sınıfı sürücü driving schooline sahip olan adaylar, otobüs, kamyon, kamyonet ve otomobil kullanma hakkına sahiptirler.

 

  driving schooli

 

G Sınıfı Driving school

G sınıfı driving schooline sahip olmak isteyen sürücü adayları en az 18 yaşında olmak zorundadır. G sınıfı driving schoole sahip olanlar iş makinesi ve M sınıfı motor bisikletleri kullanabilme yetkisine sahiptir. İş makinesi kullanabilmek için gereken bir driving school sınıfı olan G sınıfı driving schooli aynı zamanda iş alanı için gereklidir.

 

H Sınıfı Driving school

H sınıfı driving schooli, engelli sürücü adaylarının başvurduğu driving school grubu olarak sınıflandırılmaktadır. Fakat 2016 yılındaki düzenlemelere göre H sınıfı driving schooli kalkmıştır. H sınıfı driving schooli yerine A ya da B sınıfı driving schooline başvurabilen engelli sürücü adayları sağlık raporu neticesinde uygun bulunan driving school grubuna dahil olabileceklerdir. Sağlık raporu sonucunda engel durumuna göre kullanması gereken özel gereksinimlerde dahil olmak üzere driving schoole işlenecektir. H sınıfı driving schooli almak isteyen sürücü adayları için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.

 

Motor Driving schooli

Motor driving schooli alabilmek için en düşük yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. Motor driving schooli almak isteyen sürücü adayları kullanacakları motorun gücüne göre motor driving schooli sınıfına uygun driving schoole başvurmak zorundadır. Motosiklet driving school sınıfları 5 gruba ayrılmaktadır. M, A1, A2, A, B1 sınıfı driving schoolleri kullanılacak motorun hacmine göre değişmektedir.

 

 

 

M sınıfı driving schooli almak isteyen sürücü adaylarının 16 yaşında olması yeterlidir. Geçerlilik süresi 10 sene olan M sınıfı driving school için saatte 45 km üstüne çıkılamamaktır. 2, 3 veya 4 tekerlekli mopedler için kullanılabilen M sınıfı driving schooli elektrik motorluyken azami güç çıkışı 4kv geçemez.

 

A sınıfı driving schooline başvuran sürücü adayları aynı zamanda A1 ve A2 sınıflarını da kullanma yetkisine sahiptir. 20 yaş şartı ve 2 sene deneyim süresi bulunmaktadır. 24 yaş üzerinde olan sürücü adayları için deneyim şartı bulunmamaktadır. 10 sene geçerlilik süresi bulunmaktadır.

 

Driving school Sınıfları ve Kapsamları Nelerdir?

25.09.2023 Pazartesi yayınlandı

Home

Blog

Sürücü Rehberi

Driving school Sınıfları ve Kapsamları Nelerdir?

Eskiden driving school alma yaşını tutturan herkes driving school sahibi olabiliyordu. Ancak, 1 Ocak 2016 yılında yapılan düzenleme sonrasında driving school sınıfları ve kapsamlarında değişikliğe gidildi. Bu düzenleme sonrasında “Driving school sınıfları nelerdir?”, “Hangi driving schoolle hangi araç kullanılabilir?” gibi sorular da arttı; çünkü artık driving school alırken yalnızca yaş değil, deneyim şartı da getirildi ve driving school alma süreci biraz daha karmaşık hale geldi. Ancak endileşenmeyin;  .com olarak hangi sınıf driving schoolle hangi araçları kullanabileceğinizi ve driving school türleri için aranan deneyim kriterlerini sizler için tek tek açıkladık. Hazırsanız başlayalım!

 

Driving school Sınıfları Nelerdir?

M sınıfı

A sınıfı

B sınıfı

C sınıfı

D sınıfı

F sınıfı

G sınıfı

driving school türleri

Driving school türleri bu 7 genel sınıf altında toplanıyor; ancak kullanılacak olan aracın teknik özelliklerine göre bu sınıfların alt sınıfları da var ve farklı araçlar için farklı alt sınıflarda driving schoollere ihtiyacımız var. O halde, her bir sınıfı ve alt sınıflarının kapsamlarını detaylıca inceleyelim.

 

Motosiklet Driving schoolleri Neler?

Motosiklet kullanmak için M ve A sınıfı (A1, A2 ,A) driving schooller gerekiyor. Bu 4 driving school tipinin de geçerli olduğu araç sınıfları ve yaş kriterleri ise birbirinden farklı.

 

M Sınıfı Driving school

M sınıfı driving school motorlu bisiklet kapsamına giren 2, 3 ya da 4 tekerlekli araçların, yani mopedlerin kullanımı için veriliyor. (Normal motosikletlerin değil!) 16 yaşından büyük herkes 10 yıl geçerli olan M sınıfı driving school için başvurabiliyor; ancak, M sınıfı driving schoolle kullanılabilecek mopedlerde bazı kriterler mevcut:

 

Azami hızı 45 km/h olmalı.

Silindir hacmi 50 cc’yi geçmemeli.

Elektrikli ise 4 kW’ı geçmemeli.

4 tekerli ise ağırlığı 350 kiloyu geçmemeli.

moped driving schooli

Bu kriterler hariç M sınıfı driving school için herhangi bir deneyim vb. beklentisi ise yok. Hatta eğer halihazırda driving school sahibiyseniz, M sınıfı driving school almadan da kendi driving schoolinizle bu araçları kullanabilirsiniz. Moped kapsamında olmayan normal motosikletler için ise A sınıfı driving school şart!

  driving schooli

A Sınıfı Driving schooller Neler?

A1

A2

A

A sınıfı driving schooller 3 ayrılıyor ve hepsinin gereksinimleri farklı. Bu nedenle, gelin önce şartlarına sonra da ayrıntılarına bakalım.

 

Driving school sınıfı    Kapsam Yaş         Tecrübe               Geçerlilik süresi

A1          M           16           x             10 yıl

A2          M ve A1               18           x             10 yıl

A             M. A1 ve A2        20           2 yıllık A2 driving school ya da 24 yaş 10 yıl

A sınıfı driving school şartları

A1 Sınıfı Driving school

A1 sınıfı driving school, silindir hacmi 125 cc’yi geçmeyen motosikletler için verilen driving schooli ifade ediyor ve 16 yaşından büyük herkes tarafından alınabiliyor. A1 sınıfı driving schoolle kullanılabilecek motosikletlerin uyması gereken kriterler ise:

 

Silindir hacmi 125 cc’yi geçmemeli.

2 tekerli ise gücünün ağırlığına oranı 0,1’in üzerinde olmamalı.

2 tekerlekli ise gücü 11 kW’ı geçmemeli.

3 tekerlekli ise gücü 15 kW’ı geçmemeli.

16 yaş motosiklet driving schooli

A2 Sınıfı Driving school

Daha güçlü bir motosiklet kullanabilmek için a

WhatsApp
+905412033113
Instagram
facebook
Konum
Youtube
Tiktok